Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети.
Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Един от най-почитаните диригенти на нашето време – Мишел Табачник, застава пред Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 5 декември, за да представят „Реквием“ от Джузепе Верди. Събитието е в зала „България“, съобщават от филмахроминята.
Солисти са Цветелина Василева – сопрано, Мариана Пенчева – мецосопрано, Борис Луков – тенор, и Евгений Станимиров - бас.
„Макар да е доста по-различен от традиционните образци, „Реквием“ на Джузепе Верди е любима и предпочитана творба за милиони почитатели на класическата музика по света. Вече близо век и половина той се радва на непресъхваща слава и не слиза от концертните сцени. Единствено произведение на автора в този жанр, Реквиемът
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун
Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 2019 г., както и организираната от Читалище „Свети Саркис“ експозиция за 103-годишнината от независимостта на Армения под наслов „Гордостта на варненските арменци“. През 2021 г. Арменаг Мардиросян прави първата си самостоятелна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна с 33 платна.
За настоящата му изява говори проф. д-р Ара Капрелян. Той отбеляза, че в колекцията, която представя, художникът дава израз на най-съкровените си чувства и преклонение към своите арменски исторически корени и настоящата си родина България. Черпи вдъхновение от красотата и величието на арменската и българската душевност, вълнуваща природа и църковни паметници. „Той за пореден път ни убеждава в максимата, че изкуството е вечно и може да обедини хора с различна етническа, религиозна и политическа принадлежност“, посочи той. Авторът благодари на всички приятели и гости на събитието и изрази надежда всеки да намери картината, която да докосне душата му или да възбуди емоция.
Гости на изложбата бяха зам.-кметът на Варна Христо Рафаилов, кметът на район „Младост“ Христо Христов, артисти, общественици от Варна.
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
От ноември Държавен куклен театър - Бургас започва да играе редовно своите представления на сцената на Младежки международен център в ж.к. "Меден Рудник", научи от екипа на културната институция в морския град.
В две съботи от месеца в следобедните часове кукленият театър ще гостува със своите спектакли в най-големия жилищен квартал на Бургас.
Програмата ще започне с "Трите прасенца" на 2 ноември. Следващото гостуващо представление ще бъде "Котаракът в чизми" на 23 ноември.
Припомняме, че редовните представления на Държавен куклен театър Бургас са всяка събота и неделя преди обед. През март тази година театърът постави началото и на две други инициативи, които са свързани с отбелязваната тази година 70-годишнина на културната институция в морския град. Всяка сряда вечер на сцената му се играят спектакли, подходящи за цялото семейство. Отделно
Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).
Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент.
„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.
ЕКСПОНАТИТЕ
Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и
Два концерта ще представят тази седмица музикантите на Хилда Казасян и Плевенска филхармония - премиерният спектакъл "Да обичаш Гершуин" - на 3 октомври в Пазарджик, и проектът "Световното кино в музика" - на 4 октомври в Асеновград, съобщиха от екипа на певицата.
Проектът "Да обичаш Гершуин" - продължение на двата филмови проекта "Да послушаме кино" (с музика от български кино-ленти) и "Световното кино в музика" (с мелодии от световните ленти), съдържа едни от най-красивите мелодии на композитора, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика от неговото време.
Солистите Хилда Казаасян, Теодосий Спасов и Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември.
На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън".
Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт